Glen Rose High School’s varsity girls placed sixth in the team standings and the varsity boys were ninth in their division on March 28 in the Stephenville Optimist Relays.

The Lady Tigers earned second place in the 1,600-meter relay with Kylie Frush, Lindsay Andress, Breanna Baker and Zaidey Mills.

Also for the GRHS girls, Shalyn Wedel placed second in the girls pole vault.

The top results for the Tigers in the varsity boys division were provided by Orrin Miller, who placed fourth in the 3,200-meter run and fifth in the 1,600.

In the junior varsity divisions, the Glen Rose girls placed third with 73 points behind Midlothian Heritage’s 213 and Stephenville’s 106, and the JV Tigers finished seventh with 53 points.

The District 7-4A meet was scheduled for Wednesday and Thursday (April 3-4), but the results were not available by press time.

The area track meet will be April 17 in Springtown, followed by the regional meet in Lubbock, April 26-27. The state meet in Austin will be May 10-11.

GIRLS

Team totals — 1. Stephenville 156; 2. Abilene Wylie 129; 3. Graham 105.5; 4. Brownwood 86; 5. Midlothian Heritage 47.5; 6. Glen Rose 45; 7. Mineral Wells 28; 8. Granbury 19; 9. Iredell 2.

GRHS Results

100-meter run — 13. Kora Dodson 13.51; 18. Courtney Chapman 17.37.

200 — 16. Kora Dodson 30.27; 20. Hannah Carr 30.78.

400 — 8. Breanna Baker 1:06.36; 15. Hannah Carr 1:09.90; 19. Kora Dodson 1:11.64.

800 — 4. Alexis Mims 2:32.47.

3,200 — 3. Jocelyn Mims 13:12.07.

100 hurdles — 11. Camryn Miller 18.06; 16. Taylor McKenzie 18.93.

300 hurdles — 11. Shalyn Wedel 52.74; 15. Taylor McKenzie 54.74; 18. Lindsay Andress 55.04.

400 relay — 6. GRHS (Kylie Frush, Lindsay Andress, Hailey Ibarra, Zaidey Mills) 52.19.

800 relay — 6. GRHS (Hannah Cantwell, Abby Koerner, Kennedy Wooten, Abby Ketcherside) 2:03.79.

1,600 relay — GRHS (Kylie Frush, Lindsay Andress, Breanna Baker, Zaidey Mills) 4:25.95.

Shot put — 5. Belle McDonald 34-7.00; 6. Kennedy Bunt 33-1.00; 13. Courtney Chapman 28-7.50.

Discus — 13. Alexis Drugan 68-7; 15. Courtney Chapman 58-10.

Pole vault — 2. Shalyn Wedel 9-0.

Long jump — 11. Zaidey Mills 14-6; 14. Breanna Baker 14-3; 16. Lindsay Andress 13-5.

Triple jump — 4. Kylie Frush 34-6.75; 9. Zaidey Mills 32-9.

BOYS

Team totals — 1. Abilene Wylie 148; 2. Midlothian Heritage 123; 3. Granbury 119; 4. Graham 119; 5. Stephenville 62; 6. Mineral Wells 39; 7. Iredell 24; 8. Brownwood 13; 9. Glen Rose 11.

GRHS results

100-meter run — 15. Ricky Douglas 11.95.

1,600 — 5. Orrin Miller 5:07.48.

3,200 — 4. Orrin Miller 11:27.77.

110 hurdles — 11. Nick Rebelosso 17.34.

300 hurdles — 16. Nick Rebelosso 46.23.

400 relay — 6. GRHS (Zach Douglas, Coby Riley, Teddy Starnes, Britt Blanchette) 45.24.

800 relay — 7. GRHS (Coby Riley, Austin Worthen, Britt Blanchette, Teddy Starnes) 1:37.91.

Shot put — 5. Keegan Bunt 44-7; 6. Hayden Shaw 44-2.

Discus — 7. Jess Niedziela 121-1; 9. Keegan Bunt 118-4.

High jump — 9. Brady Taylor.

Long jump — 12. Austin Worthen 18-7.