Glen Rose Junior High 2020-21 UIL Academic meet results

Glen Rose Reporter

– Maps, Graphs, Charts

6th Grade

1st: Dixie Snodgrass

2nd: Braylon Reid

4th: Ashley Sanchez

7th Grade

2nd: Lilly Stover

3rd: Patton Prescott

6th: Nicholas Arroyos

8th Grade

1st: Kaitlyn Watson

5th: Luke Resecker

Number Sense

6th Grade

1st: Aiden Mitchell

5th: Nate Harlin

6th: Riley Bollin

7th Grade

1st: Ryder Ribitzki

5th: Avery Power

8th Grade

4th: Avyn Butler

Social Studies

6th Grade

1st: Noah Balkenbush

3rd: Nate Harlin

4th: Dixie Snodgrass

7th Grade

1st: Liam Miller

3rd: Natalie Gilbreath

4th: Seth Prather

8th Grade

3rd (tie): Zeke Niedziela

3rd (tie): Aubrey Schuelke

5th: Carli Rosson

Dictionary Skills

6th Grade:

3rd: Noah Balkenbush

4th: Nate Harlin

6th: Kaydn Sheehan

7th Grade

2nd: Blayne Jones

8th Grade

4th: Alexis Rynders

5th: Abigale Bunt

6th: Kyla Halcom

Oral Reading

6th Grade

3rd: Sophia Veno

4th: Landon Jones

5th: Charlie Outen

7th Grade

1st: Liam Miller

4th: Markie Sandlin

5th: Evie Burton

8th Grade

2nd: Josalyn Franell

3rd: Rikki Gordon

– Impromptu Speaking

6th Grade

1st: Addie Scholz

2nd: Gilberto Escobedo

5th: Catie Sanders

7th Grade

1st: Liam Miller

3rd: Chase Alexander

5th: Noah Voss

8th Grade

1st: Peyton Black

2nd: Justyn Winn

3rd: Karyme Tovar

Editorial Writing

6th Grade

1st: Dominic Salting

2nd: Isabella McKenzie

8th Grade

1st: Karyme Tovar

2nd: Brooklynn Peterson

5th: Taylor Harlin

Modern Oratory

6th Grade

1st: Gilberto Escobedo

3rd: Addie Scholz

6th: Callie Hampton

8th Grade

1st: Seth Beneze

2nd: Zoe Key

3rd: Taylor Harlin

Spelling

6th Grade

1st: Noah Balkenbush

2nd: Sophia Veno

3rd: Dixie Snodgrass

7th Grade

1st: Sienna Villa

4th: Charlie Debnar

8th Grade

1st: Karyme Tovar

3rd: Brooklynn Peterson

4th: Austin Edwards

Mathematics

6th Grade

1st: Aiden Mitchell

4th: Kadyn Sheehan

6th: Hunter Wright

7th Grade

1st: Lilly Stover

8th Grade

1st: Preston Andrews

2nd: Justyn Winn

3rd: Conner Jaquess

– Music Memory

6th Grade

1st: Allison Wilson

2nd: Ashlynne Conner

3rd: Emily Campos

8th Grade

3rd: Lillian Lemons

4th: Melanie Valles

– Science

Science I

7th Grade

2nd: Corbin Hulsey

3rd: Adam Power

6th: Caleb Hudson

Science II

8th Grade

1st: Seth Beneze

4th: Kelton Raymond

– Calculator Applications

6th Grade

3rd: Kadyn Sheehan

4th (tie): Riley Bollin

4th (tie): Dawson Miller

7th Grade

1st: Charlie Debnar

2nd: Lilly Stover

6th: Patton Prescott

8th Grade

1st: Conner Jaquess

– Art

6th Grade

1st: Reagan Stegemoller

3rd: Allison Wilson

4th: Ashley Sanchez

8th Grade

3rd: Addison Villareal

5th: Zeke Niedziela

– Chess Puzzle

6th Grade

3rd (tie): Gabe Cuellar

3rd (tie): Aiden Mitchell

7th Grade

4th: Trenton Veno

6th: Gastin McGarity

8th Grade

3rd: Cason Staples

5th: Seth Beneze

– Listening Skills

6th Grade

1st: Kynli Matthews

3rd: Isabella McKenzie

4th: Addie Scholz

7th Grade

1st: Avery Power

3rd: Kailey Kissel

– Ready Writing

6th Grade

3rd: Dixie Snodgrass

4th: Isabella McKenzie

7th Grade

1st: Avery Power

3rd: Corbin Hulsey

8th Grade

1st (tie): Jessica Van Buren

1st (tie): Justyn Winn

3rd: Conner Jaquess